A merevedési zavar leggyakoribb okai
Számos férfi életét, párkapcsolatát megkeserítik a merevedési zavarok, pedig olykor egyszerű életmódbeli változtatásokkal is meg lehetne oldani a problémát. Lássuk, mi minden állhat a kétségkívül aggasztó panasz hátterében!
Már akkor is erektilis diszfunkcióról beszélünk, ha ugyan létrejön a merevedés, ám annak mértéke vagy időtartalma csökkent. Részletek itt.
Mindenek előtt érdemes leszögezni, hogy amennyire kínosnak érezzük, hogy egy orvossal beszélgessünk a szexuális gondjainkról, valójában olyannyira hasznosak lehetnek ezek a konzultációk. Egy szakember képes lehet megtalálni a baj forrását, ezáltal pedig elérhetővé válik a megoldáshoz vezető út. Egyesek számára elég, ha csak elhagyják a dohányzást vagy az alkoholt, esetleg fogynak egy kicsit, míg másoknál gyógyszerek, hormonkészítmények hozhatják meg a várt javulást.
Depresszió
Az agy egy gyakran figyelmen kívül hagyott erogén zóna: a szexuális izgalom a fejünkben kezdődik, majd onnan indul lefelé. A depresszió rombolhatja a szexvágyunkat, ezáltal merevedési zavart idézhet elő. Ironikus, hogy számos depresszió elleni gyógyszer is elnyomhatja a vágyat, így megnehezítve az erekciót, valamint késleltetve az orgazmust.
Alkohol
Jó ötletnek tűnhet elfogyasztani néhány italt, hogy hangulatba jöjjünk, a túlzásba vitt ivás viszont megnehezítheti, hogy az aktus végére érjünk. A jelentős alkoholfogyasztás megakadályozhatja az erekciót, de ez a hatás általában csak átmeneti. Jó hír viszont, hogy a mértékletes italfogyasztásnak (legfeljebb egy-két pohár naponta) olyan pozitív egészségügyi hatásai lehetnek, mint például a szívbetegségek kockázatának csökkentése. És ezek a kockázatok hasonlóak a merevedési zavarok rizikójához.
Gyógyszerek
A gyógyszeres szekrényünk tartalma kihatással lehet a teljesítményünkre az ágyban. Hosszú listát lehetne írni azokról a gyakran alkalmazott gyógykészítményekről, amelyek merevedési zavart okozhatnak, beleértve például a vérnyomáscsökkentő, fájdalomcsillapító, vagy antidepresszáns hatású termékeket. Fontos azonban, hogy egyetlen gyógyszerkúrát se hagyjunk abba, mielőtt beszéltünk volna erről az orvosunkkal! Bizonyos kábítószerek szintén előidézhetnek gondokat a szexuális életben. E téren említhető az amfetamin, a kokain és a marihuána egyaránt.
Stressz
Nem könnyű megfelelő hangulatba kerülni, ha közben a munkahelyi vagy az otthoni kötelezettségeinken rágódunk. A stressz testünk számos különböző pontján gondokat okozhat, és nincs ez másként a pénisz esetében sem. Igyekezzünk tehát úgy kialakítani az életvitelünket, hogy az elősegítse a lelki harmóniát és a megnyugvást. Ebben segíthet, ha rendszeresen edzünk, eleget alszunk, vagy amennyiben szükséges, szakembertől kérünk segítséget.
Harag
A dühtől könnyen telefuthat az arcunk vérrel, a péniszre viszont már kevésbé jellemző ez a reakció ilyenkor. Nem egyszerű romantikusnak lenni, amikor az ember mérges, függetlenül attól, hogy a harag a partnerünkre irányul-e éppen, vagy netán valaki másra. Mind az elfojtott, mind a helytelenül kifejezett düh ronthatja az ágyban nyújtott teljesítményünket.
Szorongás
Az attól való félelem, hogy nem nyújtunk majd megfelelő produkciót a hálószobában, jó eséllyel tényleg előidézi ezt a kínos szituációt. Az életünk más területeihez kapcsolódó szorongás úgyszintén belopózhat a szexuális életünkbe. Minden, amitől szorongunk, félelemmel tölt el minket, ezáltal meggátolhatja az intimitást. Mindez egy spirálba juttathatja a férfit, aminek a szex, végső soron pedig a párkapcsolat láthatja a kárát.
Férfias pocak
Néhány felesleges kiló is kihatással lehet a szexuális teljesítményre, és nem csak az önbecsülés csökkentése által. Az elhízott férfiak szervezete kevesebb tesztoszteront termel, márpedig ez a hormon fontos a kellő szexuális vágy és az erekció eléréséhez. A túlsúly ezen felül a magas vérnyomással is kapcsolatban áll, amely rontja a pénisz véráramlását.
Önkép
Ha nem vagyunk elégedettek azzal, amit a tükörben látunk, az könnyen megágyazhat a fejünkben annak a nem feltétlenül valós elképzelésnek, hogy a partnerünk sem szeretne ezzel a látvánnyal szembesülni. A negatív önkép nem csak arra vonatkozóan tölthet el minket aggódással, hogy miként nézünk ki, de arra vonatkozóan is, hogy hogyan teljesítünk majd az ágyban. Ez a fajta szorongás pedig könnyen meggátolhatja, hogy képesek legyünk a szexre.
Alacsony libidó
Az alacsony libidó nem teljesen azonos a merevedési zavarral, de számos tényező, ami megnehezíti az erekciót, szintén gátolhatja a szex iránti érdeklődést. Az alacsony önértékelés, a stressz, a szorongás és egyes gyógyszerek mind-mind csökkenthetik a szexuális vágyat. És hogy mi lehet képes a problémák többségét egy csapásra megoldani? Csakis a szerelem.
Egészségi állapot
Rengeteg betegség hatással lehet az erekcióhoz szükséges idegekre, izmokra és a vérkeringésre. A cukorbetegség, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a szklerózis multiplex és a gerincvelő sérülései egyaránt állhatnak a merevedési zavarok hátterében. A prosztatát és a húgyhólyagot érintő sebészi beavatkozások szövődményeként is jelentkezhet a probléma.
Forrás:hazipatika