Hárs: virága, méze, ága is gyógyít! – Az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk

A hársfa igazi jó barátja az embernek: nemcsak virágából készült gyógyteája jelent elixírt a téli megfázások idején, hanem méze is; porított ága, az orvosi szén emésztési bajokra gyógyír, puha fájából pedig templomok szobrait faragják. Ismerjük meg gyógyhatásait!

hársfák (Tiliaceae) közül kettő gyógyászati jelentőségű: a kislevelű hárs vagy szádokfa és a nagylevelű hárs. E két faj virága tartalmazza a legtöbb hasznos vegyületet, az ezüsthárs virága csak ipari célokra használható, gyógyászati célokra nem alkalmas!
A három hársfajt könnyű elkülöníteni egymástól. A kislevelű hárs (Tilia cordata Mill.) leveleinek színe és fonákja kopasz, szőrtelen, az érzugokban levő szőröcskék barnák vagy vörösek. A nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos Scop.)levelei nagyobbak, ugyancsak kopaszak, de az érzugok szőrei fehérek. Az ezüsthárs leveleinek a fonákja molyhos, fehér, ezüstszínű.
A fa felhasználandó részét, a kellemes illatú virágzatot a murvalevéllel együtt június folyamán gyűjtik, a teljes virágzás előtti időszakban. A már későn gyűjtött virág száradás közben lehullajtja szirmait, de túl sok bimbó sem lehet a szárított virágok között. Először a nagylevelű hárs virágzik, majd a kislevelű.

Nagyobb tömegű áru kezelésekor az arcot megnedvesített vászonnal, a szemet védőszemüveggel óvjuk a virágpor és a szőrképletek izgató hatásától. A leszedett virágokat 2-3 cm vastag rétegben kiterítve, szellős, lehetőleg árnyékos helyen kell megszárítani és tüll, vászon vagy papírzacskóban tárolni felhasználásukig.

A hársvirág hatóanyagai

A hársfavirág tartalmaz flavonoidot (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat), illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt), cseranyagot és nyálkaanyagot.
A növényben megtalálható flavonoidok antibakteriális hatásúak, ezért meghűléses betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Nyálkaanyagai serkentik azimmunrendszerműködését.

hársfavirág teája hatásos izzasztószer meghűléses megbetegedések esetén. A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és nyugtató hatású, ezért esti italnak is kiváló. Nagyon kellemes a fürdővízbe vegyítve is.

Gyógytea készítése

Virágát leforrázva használják melegen, lehetőleg mézzel édesítve, izzasztó tulajdonságai miatt, hűléses, lázas állapotokban. 2,5 dl vízhez egy csapott evőkanál teafű szükséges, nátha esetén naponta 2-3 csészével igyunk, 4-5 napon keresztül. Izzasztás céljábból forrón célszerű inni, ágyban fekve, betakarózva. Görcsoldásra, emésztésjavításra étkezés után igyunk egy csészével.

A hársfatea emésztésre is megfelelő gyógyír

A hársfatea emésztésre is megfelelő gyógyír

Társítható egyenlő arányban a fekete bodza (Sambucus nigra) virágaival. Ez fokozza a szervezet védekezőképességét, biztosítja a folyadékpótlást, influenzás betegeknek javallott.

Hársfavíz

A “hársfavíz” (Aqua Tiliae decemplex) 100 g hársfavirágból (Tiliae fos) 30 g etilalkoholból és 1 liter vízből készül. Használatakor vízzel tízszeresére hígítjuk, ebből napjában többször 10-15 g-ot adunk légcsőhurutban, hűlésekben.

Hársméz

A hársfa virága kiváló mézelő, a hetedik évtől adja a legjobb mézet. A hársméz rendelkezik a legerősebb gyulladásgátló hatással, emellett enyhíti a lázas betegségek tüneteit.

Orvosi szén

A hársfafajok fatestéből készül az orvosi szén egyik fajtája. Az ágat teljesen elégetik, majd a visszamaradt faszenet porrá törik. Gyomorsavtúltengésnél, bélfertőzéseknél, puffadásnál, hasmenésnél fogyasztják, egy evőkanálnyit vízben elkeverve étkezés előtt.

Hársvirág szörp készítése:

Egy 5 literes üveget megtöltünk alaposan megmosott hársvirággal. Rászeletelünk 2 nagy citromot. Ráöntünk 2 kg kristálycukrot, és 3 liter előzőleg felforralt, lehűtött vizet. Beleteszünk 1 kávéskanál citromsavat, és 1 kávéskanál borkősavat. Szalvétával kötjük le, hogy szellőzni tudjon. 3 napig érleljük, közben naponta 4-5 alkalommal megkeverjük. Amennyiben hosszú hónapokra szeretnénk majd eltenni, utolsó nap keverjünk bele 1 mokkáskanál nátrium-benzoátot. A harmadik nap után leszűrjük, üvegekbe töltjük, és ledugaszoljuk.

Forrás:hazipatika

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?