Virágzik a bodza: melyik részét, milyen bajra használjuk?

A fekete bodza számos jó tulajdonsága, gyógyhatása miatt ma már gyógyteák alkotóeleme is. Milyen jótékony hatásai vannak? – ezt szedtük most össze röviden.

Ha a bodzáról szóló nagyon sok népi hiedelemnek nincs is alapja, elődeink nem véletlenül ültették a bodzabokrot előszeretettel a házak oldalába vagy a kertekbe, mert úgy tartották, hogy megvéd a veszedelmektől. Még az állatokra is kiterjedt a bodzahiedelem: ha a sertések óljában bodzaág volt szétterítve, akkor az a háziak szerint megvédte az állatokat.

A bodzavirág gyógyhatása

Ha a szétterített bodzaág nem is, de a bodza szára, virága, gyökere, levele, bogyója – mióta ismerik és használják – segít. Éppen ezért a gyakran 10 méter magasra is megnövő Sambucus nigra minden részét felhasználja a gyógyszeripar és az élelmiszeripar.

fekete bodza
A fekete bodza minden része segít a gyógyulásban

Hatékony méregtelenítő, tapasztalatok bizonyítják, hogy segít a pattanások, kelések és bőrkiütések tisztításában, folyadékként pedig általános vérzéscsillapítóként is alkalmazzák.
A bodza virágát hagyományosan megfázás, influenza és láz kezelésére használják, mivel erős izzasztó és hűtő összetevőket tartalmaz.

A bodzabogyó gyógyhatása

A bodzabogyó kivonat hatékonynak bizonyult számos influenzavírus-törzzsel szemben mind a laboratóriumi, mind a klinikai vizsgálatok során. Klinikai vizsgálatokban A és B típusú  influenza vírussal fertőzött betegeknél az átlagos gyógyulási idő 6-10 nap, míg a bodzabogyó kivonatot szedő betegeknél csak 3-4 nap.

Meghatározták a betegek vérében a vírus ellen termelt ellenanyagok szintjét is, azt az eredményt kapták, hogy a kivonatot fogyasztók vérében magasabb volt az ellenanyag szint, mint azoknál, akik nem kaptak bodzabogyó kivonatot.
Laboratóriumi körülmények között a H1N1 vírus szaporodását is gátolta a készítmény.

Bodzabogyó: remek vitaminforrás

A népi gyógyászatban a fekete bodzabogyó levét megfázás, köhögés és felső légúti fertőzések gyógyítására, valamint az influenza és a meghűléses betegség tüneteinek megelőzésére használták.
Szakirodalmi adatok alapján a bodzabogyó antioxidánsokban, flavonoid típusú vegyületekben rendkívül gazdag, ezek közül is kiemelkedően sok Cianidin-t és Kvercetin-t tartalmaz. Az ásványi anyagok közül említésre méltó magas kálium tartalma, valamint sok C-vitamint, A vitamint és E vitamint is tartalmaz.

Más klinikai kísérletekben azt vizsgálták, hogyan hat az immunrendszerre a bodzabogyó kivonat. Kimutatták, hogy növekedett bizonyos citokinek (interleukinek, interferon – gyulladások leküzdésében szerepet játszó fehérjék) mennyisége, illetve jelentősen megnőtt a TNF (tumor nekrózis faktor – a rákos sejtek elpusztításában szerepet játszó fehérje) koncentrációja is. Nem csak a különféle influenzavírusok hatását gyengíti, gátolja, hanem többféle herpesz vírusra is hasonló módon hat a bodzabogyó kivonat.

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?