Ételek, melyek feltöltenek energiával

Tápanyagtartalma alapján minden élelmiszer kicsit más mértékben tölti fel szervezetünket energiával. Mely ételeket tanácsos fogyasztani, ha szeretnénk jó formában lenni?

A táplálkozás során szervezetünkbe juttatott élelmiszer szervezetünk működésének legfontosabb üzemanyaga. Valamilyen szinten minden étel energiát ad, bizonyos ételek – például a cukros üdítők, az édességek vagy a tésztafélék – azonban egyszerre túl sok üzemanyagot juttatnak a szervezetünkbe, melynek kiürülése után rövid idő alatt ismét hatalmába kerít az éhség és a fáradtság. A komplex szénhidrátok, egészséges zsírok és fehérjék megemésztése több időt vesz igénybe, így hosszabb ideig biztosítanak egyenletes energiát. Összegyűjtöttünk néhány ételt, amelyet érdemes fogyasztani!

Zabkása

A zabkása kiváló reggeli, hiszen tápanyagokban és rostokban is gazdag. Mivel megemésztése hosszabb ideig tart, tovább is szolgál energiával a szervezetünk számára. A reggeli órákban egy tálnyi zabkásával hosszú órákig kibírjuk étkezés nélkül.

Tojás

Egy átlagos méretű tojás alig 70 kalória, mégis nagyjából 6 gramm fehérjét tartalmaz. A tojás ráadásul tartalmazza szinte az összes vitamint és ásványi anyagot, amelyre szervezetünknek szüksége van. Egészséges és tápláló reggeli alapanyaga, ami órákra távol tartja az éhségérzetet, és feltölt energiával.

Csirkehús

A soványfehérjekiváló forrása a csirkehús, elsősorban a csirkemell. A szárnyasok húsában amúgy is kevesebb az egészségtelen, telített zsír, mint a vörös húsokban, a csirkemell viszont kimondottan száraz és fehérjedús választás. Egy darab grillezett csirke párolt zöldségekkel energiában és vitaminokban gazdag, tökéletes ebéd lehet.

A grillezett csirkemell zöldségekkel kiváló ebéd lehet
A grillezett csirkemell zöldségekkel kiváló ebéd lehet

Marhamáj

Ha nincs elegendő B12-vitamin a szervezetünkben, akkor erőnlétünk visszaeshet. Ennek pedig legjobb forrása a marhamáj, amely a vitaminok mellett fehérjét is nagy arányban tartalmaz, ezért kiváló választás lehet egy kiadós ebédhez.

Kagyló

A kagylófélék zsírtartalma alacsony, fehérjetartalma viszont kimondottan magas, illetve nagyon sok cinket is tartalmaznak. Ez segíti a testet a kórokozók elleni küzdelemben, amelyek ha nem tudnak is megbetegíteni, mindenképpen legyengítenek.

Bab

A babfélék a vegetáriánusok és a vegánok számára elsődleges fehérjeforrások, de mindenki másnak is érdemes beépítenie az étrendjébe. Rostban gazdag élelmiszerek, így segítik az emésztést, lassan szívódnak fel, és hosszan tartó energiát adnak.

Szardínia

Nem minden ízlésnek felel meg a szardínia, mégis érdemes időnként az asztalra kerülnie, hiszen nemcsak kiváló fehérjeforrás, de gazdag omega-3 zsírsavakban is, amelyek segíthetnek a szívbetegségek megelőzésében.

Dió

Ha valaki rendszeresen fogyaszt diót, nagy szívességet tesz az egészségének. Gazdag omega-3 zsírsavakban, és nagyobb mértékben tartalmaz antioxidánsokat más ételeknél. Bár arányaiban magas a kalóriatartalma, vizsgálatok szerint mégsem kell aggódni, hogy a dió miatt szaladnának fel ránk a pluszkilók. Magas rosttartalmának köszönhetően ugyanis lassan szívódik fel, így energiát is hosszan biztosít.

Forrás:hazipatika

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?